giz 3miasto giz 3miasto
1307
BLOG

Egzotyczne "Muzeum Wymarłej Rasy"

giz 3miasto giz 3miasto Kultura Obserwuj notkę 2

Na marginesie doskonałej notki Wiesławy "Z dziejów Muzeum Żydowskiego w Warszawie", garść informacji o społeczności żydowskiej w Pradze, od tysiąclecia obecnej w stolicy naszych południowych sąsiadów.

Według kronik miejskich, już w 1091 roku w Pradze istniały dwie osady żydowskie, mieszczące się w pobliżu Rynku Starego Miasta. Podczas trwania pierwszej wyprawy krzyżowej, tj. w 1096 roku doszło w Pradze do pogromu Żydów. W 1215 roku osadę żydowską otoczono murem i na mocy postanowień soboru laterańskiego II nazwano gettem. W 1262 roku król Przemysł Ottokar II (1230/78), jeden z największych władców Czech, nadaje żydowskiej społeczności prawa samorządowe. W połowie XV wieku zlikwidowano cmentarz żydowski, który mieścił się poza granicą dzielnicy. To wywołało konieczność grzebania zmarłych w jej obrębie, dzięki czemu powstał unikatowy na światową skalę cmentarz żydowski, pełniący funkcję nekropolii do 1787 r.



Wśród 12 000 gotyckich, renesansowych i barokowych nagrobków na cmentarzu tym znajdują się również groby rabina Jehudy Löwa (1609) i Mordechaja Maisela (1601). Nazwa "Josefov" została nadana przez samych mieszkańców dzielnicy na cześć austriackiego cesarza Józefa II, który wydał edykt o tolerancji. Zniósł on m.in. nakaz noszenia przez Żydów oznaczeń na ubraniach. W roku 1848, w trakcie Wiosny Ludów, Żydzi otrzymali prawa obywatelskie i polityczne, zaś Żydowskie Miasto włączono w granice Pragi.
Przesłanki historyczne wskazują, że pierwsza żydowska flaga z sześcioramienną gwiazdą mogła powstać wśród żydowskiej społeczności Pragi, a zamówiona została w 1354 roku przez Karola IV, króla Czech i Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Chociaż oryginalny sztandar został utracony, flaga stała się symbolem żydowskiej dzielnicy. W 1926 roku Josefov formalnie został piątą dzielnicą Pragi.



Społeczność Żydowska Pragi praktycznie przestała istnieć w trakcie II wojny światowej, kiedy to Żydzi zostali przewiezieni do obozów koncentracyjnych w Terezinie i Oświęcimiu. Praskie synagogi i cmentarz żydowski w dzielnicy Josefov przetrwały II wojnę światową paradoksalnie dzięki Adolfowi Hitlerowi, który po całkowitej zagładzie Żydów chciał utworzyć w Pradze "egzotyczne Muzeum Wymarłej Rasy". W tym celu Niemcy przez kilka lat zwozili tutaj wszystkie przedmioty związane z Narodem Żydowskim, pochodzące z całej Europy Wschodniej. Dzięki temu Muzeum Żydowskie w Pradze posiada najbogatsze zbiory na świecie.



Tyle suchych faktów, o których również wypada nam wiedzieć, a już na pewno "głowie państwa" i jej doradcom. Natomiast z całą pewnością warto wybrać się do Pragi czeskiej, co szczególnie polecam mieszkańcom Pragi warszawskiej, choć nie tylko ;-)


kilka linków:
http://praga.miasta.org/dzielnica-zydowska/
http://www.digart.pl/zoom/6331874/PRAHA-Josefov.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Josefov
http://www.loeser.us/flags/czech_note1.html

 

giz 3miasto
O mnie giz 3miasto

dostrzegam bzdury, bzdurki i bzdureczki ... zapraszam na: twitter.com/GregZabrisky

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura