giz 3miasto giz 3miasto
1177
BLOG

Niemiecko-rosyjski podręcznik do nauki historii

giz 3miasto giz 3miasto Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 31

10 marca br. naukowcy z Niemiec i Rosji zaprezentowali w Berlinie wspólnie opracowany podręcznik "Niemcy-Rosja. Przystanki wzajemnej historii - miejsca pamięci". To pierwszy wspólny podręcznik metodyczny do historii XX wieku, przygotowany przez niemieckich i rosyjskich historyków w wersji rosyjskiej, niemiecka ukazała się w zeszłym roku. Publikacja zawiera dwa odmienne stanowiska w sprawie interpretacji paktu Ribbentrop-Mołotow i jego skutków dla Polski.

Według rosyjskich badaczy Stalin znalazł się w 1939 roku w sytuacji bez wyjścia i zmuszony był do zawarcia paktu z Hitlerem. Rosjanie kwestionują fakt wspólnej z Wehrmachtem defilady wojskowej w Brześciu, a także stosowanie pojęcia "reżim okupacyjny" do terenów Polski opanowanych przez Armię Radziecką. Nie zgadzają się również na stawianie na jednej płaszczyźnie działań hitlerowskich Niemiec i ZSRR.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Łukasz Kamiński uważa, że tego rodzaju próby zakłamywania faktów są bardzo niepokojące. Rosja - uważa prezes IPN - nie tylko bardzo wyraźnie podtrzymuje swoją interpretację paktu, ale zmierza do podważania faktów - na przykład defilada wojskowa w Brześciu, która jest nie tylko opisana ale i sfotografowana.

Niemiecko-rosyjski podręcznik do nauki historiiBrześć. 29 września 1939. Spotkanie sojuszniczych wojsk sowieckich i niemieckich uczczono wspólną defiladą. Odbierają ją gen. Heinz Guderian i gen. Siemion Kriwoszein - fot. Reprod. WFD / źródło: PAP 

Horst Moeller – niemiecki przewodniczący niemiecko-rosyjskiej Komisji Historyków tłumaczył, że stanowiska obu stron były nie do pogodzenia. Mimo, że nikt nie kwestionuje istnienia samego paktu, ocena skutków współpracy Adolfa Hitlera i Józefa Stalina dla Polski, zawiera "zasadnicze różnice". Podobnie ma się sprawa "braterstwa broni" między III Rzeszą a ZSRR w latach 1939-1941 oraz określenia powodów, dla których Stalin zdecydował się na koalicję z Hitlerem. 


Osobiście podzielam niepokój niektórych polskich historyków (bo pewnie nie wszystkich), gdyż już sama idea napisania podręcznika o historii wydarzeń jakie miały miejsce na terytorium Polski bez udziału polskich historyków jest co najmniej kuriozalna. Zresztą nie tylko dla mnie. Chyba podobnie sądzi prof. Karl Schlögel, niemiecki historyk, specjalista od Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej, który ostatnio w wywiadzie dla Gazety Wyborczej (sic!) stwierdził, że "wielu Niemców wciąż myśli, że kraje między Odrą a Rosją to jakaś między-Europa. Terytorium, o którym powinny decydować Berlin i Moskwa ponad głowami ich mieszkańców"

Tak to właśnie wygląda...
A skoro Berlin i Moskwa opisują nam historię, to również pracują nad naszą przyszłością, o czym można na przykład przeczytać w notce jaką dzisiaj opublikowała Eska: 
Panowie, zdrada, jesteśmy w czarnej dziurze!



Polscy historycy zbulwersowani niemiecko-rosyjskim podręcznikiem do historii
Niemiecko-rosyjski podręcznik historii: spór o pakt Ribbentrop-Mołotow 

Niemiecko-rosyjska wersja historii z polskimi problemami 
"Wielu Niemców myśli, że kraje między Odrą a Rosją to terytorium, o którym powinny decydować Berlin i Moskwa”. Niemiecki profesor ostrzega przed polityką… RFN

 
giz 3miasto
O mnie giz 3miasto

dostrzegam bzdury, bzdurki i bzdureczki ... zapraszam na: twitter.com/GregZabrisky

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura