giz 3miasto giz 3miasto
595
BLOG

Komitet Orwellowski w 10 rocznicę zdrady

giz 3miasto giz 3miasto Polityka Obserwuj notkę 10

Komitet Orwellowski w 10 rocznicę zdrady
Dokładnie 10 lat temu, 29 maja 2005 roku 55% Francuzów zagłosowało na NIE w referendum w sprawie projektu Konstytucji europejskiej. Podobnie głosowali Holendrzy. Jedni i drudzy całkiem zasadnie obawiali się przyjęcia ogólnoeuropejskiej Konstytucji, ograniczającej suwerenność narodową państw UE. Projekt Konstytucji Europejskiej poległ, gdyż aby przejść musiał być zaakceptowany przez wszystkie państwa członkowskie UE. Jednak eurokraci z Brukseli nie dali za wygraną i dalej temat drążyli, aż dopięli swego uchwalając Traktat Lizboński, już bez konsultacji z bezpośrednio zainteresowanymi narodami. Ten siłowy "wymyk" został dość powszechnie uznany za zdradę, za sprzeniewierzenie się woli narodów, za gwałt na demokracji. To był niespotykany dotąd precedens, który w opinii niektórych francuski dziennikarzy, rozzuchwalił polityków wprowadzających w życie swoje pomysły na siłę, bez liczenia się z opinią publiczną.
W autorytarny sposób wywierana jest presja na media, aby nie podejmowały drażliwych tematów. W końcu dziennikarze się zbuntowali przypominając 10 rocznicę haniebnej zdrady. W celu obrony suwerenności opinii i możliwości propagowania idei alternatywnych został powołany Komitet Orwellowski - 
Comité Orwell przez kolektyw dziennikarzy związanych z mediami prezentującymi szerokie spektrum światopoglądowe. Wśród wielu z nich pojawiło się przekonanie, że wyłącznie rzetelna prezentacja całego spektrum różnych opinii, czyli pluralizmu, może przywrócić im już mocno nadwyrężoną wiarygodność zawodową. Gdyby tak nasi lokalni dziennikarze również poszli tym tropem.

Codziennie przeżywamy rytualne Minuty Nienawiści (Two Minute Hate Ritual) opisane w słynnej powieści Orwella. Każdego dnia kozioł ofiarny zmienia imię, ale proces pozostaje ten sam. Jako komitet uważamy, że idee oceniane jako niebezpieczne muszą być konfrontowane z innymi ideami w ramach otwartej debaty -

wyjaśnia przewodnicząca komitetu Natacha Polony, dziennikarka z Le Figaro. Z miejsca idea przyświecająca powołaniu Comité Orwell spotkała się z szerokim odzewem, czemu doskonale przysłużył się internet wraz z Facebookiem https://www.facebook.com/ComiteOrwell i Twitterem https://twitter.com/ComiteOrwell. Podejmowane są kolejne akcje - Opération #NonCestNON - akcja #NieToZnaczyNIE https://www.facebook.com/events/936670653051047/ W tradycyjnych mediach również zawrzało. 

Komitet Orwellowski w 10 rocznicę zdrady

W ten francuski trend, jak sądzę nieco sprowokowany przez Davida Camerona wzywającego do gruntownej reformy Unii Europejskiej, zupełnie niezależnie wpisuje się polska inicjatywa Macieja Świrskiego #UczciweMedia, skrojona na nasze lokalne potrzeby chwili, której wypada tylko przyklasnąć ;-)

Polony : dix ans après le référendum, pourquoi nous avons besoin du Comité Orwell 
oraz

Pourquoi les politiques devraient lire le discours de Philippe Séguin sur le traité de Maastricht du 5 mai 1992 

giz 3miasto
O mnie giz 3miasto

dostrzegam bzdury, bzdurki i bzdureczki ... zapraszam na: twitter.com/GregZabrisky

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka